معرفی شهر گرمه
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ تعداد بازدید: ۹۴۳
print

شهرستان گرمه در حال حاضر دارای ۱ بخش مرکزی و ۲ دهستان است و برابر آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ دارای ۲۳۶۹۶ نفر جمعیت می باشد.

معرفی شهر گرمه

 

از کل جمعیت شهرستان گرمه براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۸۵، تعداد ۱۸۹۶۲ نفر ساکن ۳ نقطه شهری که ۸۰ درصد از کل جمعیت را شامل می شوند و تعداد ۴۷۳۴ نفر برابر با ۲۰ درصد ساکن در ۳۳ نقطه روستایی هستند.

 

جغرافیا

از جنوب و شرق به شهرستان جاجرم، از طرف جنوب و غرب به سمنان و از شمال غرب با استان گلستان هم مرز می باشد. گرمه دارای ۲۴۰۷ کیلومتر مربع وسعت است. و مرکز آن شهرگرمه تا مرکزاستان ۱۶۵ کیلومتر فاصله دارد.

عمده ترین ناهمواری های شهرستان شامل رشته کوه های خمبی ، کوههای سه کنج و گدار گز و برجستان در جنوب و جنوب غرب شهرستان و ضِغِی و اَنجیلی در غرب، سرای و بهار بوده و دارای ۲ حوزه آبخیز گلستان و کال شور می باشد. بالاترین نقطه ارتفاعی آن ۲۱۱۸ متر از سطح دریا در منطقه کوه سرای و پایین ترین نقطه ارتفاعی آن ۱۰۵۰ متر در محدوده شهر گرمه م یباشد. از کل مساحت شهرستان تقریباً ۲۰۷۰۰۰ هکتار معادل ۹۰ درصد را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهد که شامل ۳۰۰۰۰ هکتار جنگل (۱۴ درصد عرصه منابع طبیعی شهرستان) که جامعه رویشی آن ایران –تورانی بوده و گونه غالب آن ارس به همراه افراکرکو، سیاه، تلو، زرشک و ... می باشد، ۱۶۷۰۰۰ هکتار ( معادل ۸۱ درصد) عرصه را مرتع تشکیل می دهند که دارای گونه های گیاهی، درمنه، جامه در، شور و ... می باشد و مابقی یعنی ۱۰۰۰۰ هکتار (۵ درصد منابع طبیعی) عرصه شامل مناطق بیابانی و دقهای رسی می باشد.

منابع آبی شهرستان شامل: قناتها، چشمه ها و آبهای زیر زمینی م یباشد. که شامل: ۶۱ رشته قنات، ۷۳ حلقه چاه و ۸ دهنه چاه می باشد.

در این شهرستان ۲ دشت رباط قره بیل و گرمه جاجرم وجود دارد.

آب و هوا

شهرستان گرمه دارای اقلیم سرد و خشک و نیمه بیابانی و در قسمت های شمال و شمال غرب، معتدل کوهستانی و در قسمتهای جنوبی دارای آب و هوای گرم و خشک نیمه بیابانی می باشد متوسط ریزش سالیانه باران و برف در سطح شهرستان ۲۲۰ میلی متر بوده که این بارش دارای دامنه تغییرات زیادی می باشد بطوریکه بالاترین میزان در منطقه دشت و کمترین میزان در منطقه درق می باشد.

تقسیمات سیاسی و کشوری

این شهرستان در سال ۱۳۸۷ در سفر دوم هیئت دولت به استان تصویب و از شهرستان جاجرم منتزع و با بخش مرکزی و دو دهستان به نامهای گلستان و بالادشت ارتقاء یافت این شهرستان دارای ۳ شهر به نام های گرمه، ایور، درق و ۵۴ آبادی می باشد.

با توجه به گستردگی شهرستان در اینده دو بخش دیگر در این شهرستان ایجاد خواهد شد.

پیشینه

ویژگیها و شاخصهای اقتصادی تولیدی

اقتصاد این منطقه عمدتاً بر مبنای کشاورزی و دامپروری و در ده ههای اخیر حمل و نقل و صنایع وابسته به آن است در این منطقه رود خانه دائمی وجود ندارد و کشاورزی عملاً مبتنی بر آبیاری با قنات و چاههای عمیق و نیمه عمیق است. با توجه به وضعیت مذکور، کشاورزی در بیشتر مناطق شهرستان به صورت آبی است و محصولات عمده زراعی عبارتند از گندم، جو، چغندرقند، پنبه، آفتابگردان، زیره، انواع صیفی جات و محصولات باغی می باشد.کل مساحت اراضی کشاورزی این شهرستان ۷۷۴۰ هکتار می باشد که عمده ترین محصولات شهرستان جو و گندم می باشد. این شهرستان به خاطر کامیون های متعدد و سیستم حمل و نقل از جایگاه ویژه و کم نظیری در سطح کشور برخوردار است. دامداری و دامپروری بخش مکمل کشاورزی بوده که در این ارتباط کل دام سبک ۱۱۳۷۱۰ راس و تعداد کل دام سنگین ۲۵۲۸ راس می باشد.

مقدار تولید سالیانه شیر برابر ۵۷۸۲ تن، گوشت قرمز ۱۱۲۵ تن و گوشت سفید ۳۵۰ تن می باشد. این شهرستان دارای معادن سنگ و مرمریت میباشد.که معدن سنگ مرمریت پارسیان گرمه و معدن سنگ مرمریت خاتم درقاز آن جمله اند.

تعداد کل واحدهای تولیدی فعال در سطح شهرستان ۷ واحد بوده و تعداد کل معادن در حال بهره برداری ۴ معدن می باشد و عمده ترین واحدهای صنعتی شهرستان به شرح ذیل می باشد. فراورده های لبنی مهر شیر درق ماست، شیر، کره و.. ۲۵ نفر درق ،۱۳۸۵ شرکت تولیدی آوینا شیرآلات ساختمانی ۱۰ نفر ایور ۱۳۸۷، شرکت تعاونی تولیدی ظریف سازان پیچ و مهره و بولت های ساختمانی ۱۰ نفر ایور ۱۳۸۸، کارگاه تولید کیسه های پلاستیکی کیسه های پلاستیکی ۲ نفر بلوار فدک ۱۳۸۷، شرکت سازان برج ارم بتن آماده ۱۰ نفر بلوار امام خمینی ۱۳۸۹، تولید یخچالهای ویترینی تولید یخچالهای ویترینی ۴ نفر گرمه ۱۳۸۸، کارگاه های اطلاق سازی تریلر و کامیون اتاق سازی تریلر و کامیون ۱۵ نفر گرمه ۱۳۸۰

ناهمواری ها (کوه ها، رودخانه ها و دشت های مهم)

مکان‌های تاریخی و گردشگری

شهرستان گرمه دارای جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی (حوزه جنگل گلستان ) و برخی آثارتاریخی متعلق به دوره های قبل از اسلام و قرون اولیه اسلامی به شرح جدول زیر می باشد.

 • قلعه جلال الدین گرمه
 • باغ مزار
 • نظرگاه
 • پارک شقایق گرمه
 • تک درخت و منطقه ارچه
 • سفید آلو و منطقه قوزلوق
 • کوه ایور
 • قلعه خداوردی درق
 • قله سه کنج درق
 • قلعه دِهی درق
 • قلعه نارنج قلعه درق
 • قلعه خواجه سنگ آور درق
 • غار کفترک درق
 • غار قُواق درق
 • مسجد جامع امام خمینی درق
 • مسجد جامع درق
 • آب انبارهای شهر درق در مسیر شهر شاهرود
 • کوههای برجستان درق
 • کوههای گُدار گز درق
 • قنات رَنوازی درق
 • قنات معصوم آباد درق
 • قنات خواجه سنگ آور درق
 • آغلهای قدیمی(چفت) درق
 • قنات خشک آباد درق
 • قنات کال یزد درق
 • قلعه خشک آباد درق
 • امامزاده ایور
 • مسجد جامع ایور
 • سد کفترک درق
 • منطقه دهانه دلبر گرمه
 • امامزاده گان سید محمد و سید ابراهیم شهر درق
 • امامزاده فضل بن علی شهر درق
 • تپه تاریخی چارجو درق
 • منجاق تپه رباط قره بیل
 • سردابه شهر درق
 • تپه تاریخی بابا پیر درق
 • مُرغزار
 • کاروانسرای رباط قره بیل روستا ی رباط قره بیل دوران تیموری -صفوی
 • تپه رباط عشق روستای رباط عشق قبل از اسلام

 

قلعه جلال الدین

Jalaleddin.jpg

در حد فاصل جاده جاجرم-گرمه، تپة نسبتاً مرتفع سنگی است که قلعه‌ای نظامی موسوم به جلال الدین بر روی آن ساخته شده‌است . این قلعه با پلانی شش گوش، دارای شش برج مدور در اطراف است که درب ورودی آن در ضلع جنوب است که در گذشته عمارتی نیز با لای درب ورودی آن مشاهده شده‌است . این قلعه در داخل از چها ر اتاق در میان برجها ساخته شده‌است که خمره‌هایی نیز در بدنه دیوارهای داخلی و قطور قلعه جهت جمع آوری آب و آذروقه ایجاد شده‌است . در ضلع جنوبی و سمت راست درب ورودی این قلعه راه پله‌ای جهت دسترسی به برجها برای انجام کارهای نگهبانی است که روزنه‌هایی در تمام طول دیوارهای اطراف و برجها نیز ایجاد شده‌است . چشمة آب شیرین پائین قلعه نیز موسوم به چشمة جلال الدین در قسمت جنوب غربی واقع شده‌است و آب آن به طرف جنوب شرق و به طرف جاجرم جریان دارد . عمده مصالح این قلعه از سنگ و ملاط ساروج و گاه از آجر می‌باشد و ارتفاع برجها و دیوارهای آن حدود ۱۲ متر می باشد.

تاریخ بنای مزار گرمه

در مجموع، نقشه و طرح ایجاد شده در بنا و سبک آجرکاری آن، مقابر منفرد رایج در عصر مغول را به ذهن تداعی می کند. این مقابر غالباً در خارج، یک نمای هشت ضلعی دارند و در داخل شامل یک اتاق مربع شکل هستند. که قبر در میان آن جای دارد. ترمبه ها با تکنیک آجر کاری استادانه ای در نهایت ظرافت ایجاد شده اند. و از لحاظ فنی به معمار بنا امکان ایجاد گنبد را داده اند. با استناد به گزارش های هیأت بررسی و شناسایی آثار و بناهای تاریخی خراسان این بنا «از نظر پلان و اجرا و نوع مصالح قابل مقایسه با مقبره ی علی بن مهزیار جاجرم بوده ولی در حالت کلی مفصل‌تر است... از آن جایی که بنای جاجرم دارای قدمت مشخص تری است (به استناد مدارک موجود مثل کاشی‌های فیروزه ای قرن هفتم هجری) تاریخی که برای این دو بنا می توان در نظر گرفت با هم همزمانی خواهد داشت» [۱] بنای مزار گرمه از دو ویژگی مهم برای تعیین قدمت برخوردار است: از لحاظ نقشه و طرح کلی با بناهای مقبره ای قرون هفت و هشت هجری قابل مقایسه‌است. همچنین شیوه ی آجر چینی آن نیز به نحوه ی آجر چینی بناهای قرون هفت و هشت هجری و به عبارتی عصر ایلخانان مغول مشابهت دارد.

بنای مزار گرمه

این بنا در محله ی باغ مزار گرمه ی جاجرم قرار دارد. پلان بنا به شکل هشت ضلعی است که داخل آن از یک اتاق مربع شکل تشکیل شده‌است. بر بخش فوقانی چهار گوشه‌ی این فضای مربع شکل چهار ترمبه تعبیه شده تا به این طریق امکان ایجاد گنبد برفراز بنا فراهم شود. در نمای بیرونی چهار جهت اصلی بنا، چهار ایوان با عمق ۲۷۰ سانتیمتر قرار دارد که از طریق ورودی های واقع در این ایوان ها، ورود به فضای داخلی ممکن می شده‌است. در حال حاضر جز ورودی واقع درایوان جنوبی بقیه ی ورودی ها مسدود شده اند. همچنین در چهار جهت فرعی شمال شرقی، شمال غربی، جنوب شرقی و جنوب غربی بنا، چهار طاقنما با توجه به پاتاق های به جا مانده با ایوان ها ارتفاع یکسانی داشته اند، وجود داشته که در حال حاضر از بین رفته اند. نور فضای داخل از طریق نورگیرهایی که در پایه ی گنبد و در حد فاصل بین ترمبه ها ایجاد شده اند. تأمین می گردد. سبک طاق های بنا از نوع جناقی و قوس ورودی ها از نوع پنج او هفت تند است. گنبد دارای خیز کم و ساقه ی کوتاه بوده و نمای داخلی آن، با استفاده از تزیینات آجر کاری به شکل یک ستاره ۱۶ پر درآمده‌است. در ضلع غربی بنا با مسدود کردن ورودی ایوان غربی، فضایی به شکل محراب ایجاد شده‌است. در این قسمت دو سنگ قبر کوچک وجود دارد که تاریخ یکی از آنها سال ۱۲۲۰ هجری قمری و مربوط به زمان بعد از ساخت مقبره‌است. آجرهای قرمز و نخودی با ابعاد ۵ ضربدر ۲۵ ضربدر ۲۵ سانتیمتر و ملات گچ از جمله مصالح به کار رفته در این بنا است. ایوان شرقی نسبت به کل بنا آسیب کمتری دیده‌است. نمای آجری گنبد آسیب زیادی دیده و فروریخته‌است. بنای مزار گرمه به لحاظ طرح و نقشه منحصربه‌فرد بوده، همچنین به دلیل مهارت به کار رفته در شیوه ی آجر چینی و نماسازی فضای درونی گنبد، از آثار ارزشمند منطقه به شمار می آید. با این حال تا کنون هیچ اقدامی برای نگهداری و حفظ آن انجام نگرفته و به سبب فقدان وجه ه‌ی مذهبی در این اثر، ساکنان محل نیز به این امر علاقه ای نشان نداده اند.

مردم‌شناسی

براساس اطلاعات نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ برابر ۲۳۶۹۶ نفر بوده است و همچنین تراکم نسبی جمعیت کل شهرستان گرمه ۱۰ نفر در هر کیلومتر متربع می باشد.از لحاظ نژادی وقومی و قبیله ای ازاقوام کرد، ترک و فارس (تات) تشکیل شده است، درحال حاضر تمامی اقوام از کرد و ترک و فارس با برادری و صلح و صفا در کنار یکدیگر زندگی کرده و بطورکلی از لحاظ اجتماعی دارای جوامع پویا، هماهنگ و زنده، هستند. در شهرستان گرمه بطورکلی سه زبان و گویش فارسی،کردی و ترکی رایج است. همچنین تمامی مردم شهرستان گرمه مسلمان و شیعه مذهب می باشند.

فرهنگ و هنر

این شهرستان دارای ۳ کتابخانه در شهرهای گرمه، ایور و درق با ۲۲۶۴۰ جلد کتاب و ۱۸۲۳ عضو می باشد. تعداد کانونهای فرهنگی و هنری در شهرستان ۱۳ کانون می باشد. همچنین این شهرستان دارای یک سالن اجتماعات با ظرفیت ۱۵۰ نفر می باشد. در این شهرستان ۲۸ مسجد، ۱۲ حسینیه، ۵ خانه عالم و ۳ اماکن متبرکه ثبت شده وجود دارد .

غذاهای محلی شهرستان گرمه

سمنو درق سوغات گرمه: که از جوشاندن آب جوانه گندم برای سفره هفت سین نوروز در اواسط ماه اسفند تهیه میشود. گوشواره خمیری(جوشواره خمیری):که از پیچاندن مخلفاتی همچو سبزی های محلی و و ادویه جات و .... در داخل قطعات مربعی شکل خمیر به ابعاد ۳ * ۳ توسط بانوان شهرستان گرمه تهیه میشود. سُمسُمه : که از جوشاندن ارد و زرد چوبه و .... توسط بانوان درق تهیه میشود.

صنایع دستی

مهمترین صنایع دستی شهرستان کلاه کرکی(کلاه گوشی)، گلیم، چوخه و چادرشب میباشد کلاه گوشی یا کلاه کرکی:

این کلاه را افراد بالای ۴۵ سال در شهرهای گرمه و ایور به سرمی کنند و ساخته شده از کرک بز و پشم گوسفند است. که معمولاً کلاه کرکی (کلاه گوشی) های مرغوب از کرک بزهای کرمان توسط اهالی بافته میشود.

موقعیت اقتصادی و اجتماعی

سوغات

 • حلوا جوزی
 • اِنده: یک نوع کلوچه است
 • آبنبات (شکر پنیر): یک نوع شکلات است که با چای می خورندو از شکر تهیه میشود.
 • تسمک: نوعی آبنبات است که انواع گوناگون دارد مانند تسمک پسته ای، هلی و...
 • سمنوی درق
 • کلاه کرکی
 • چادرشب

محصولات کشاورزی

انار، انگور، بادام

توت: توی هر خیابان گرمه برید درخت توت می بینید (خدا بیامرزه شهردار زند نام ایرانی راکه هرچی پارک و درخت توی خیابان های گرمه است ایشان کاشته اند)


کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی می باشد.استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلا مانع است.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک