معرفی شهرستان مانه وسملقان
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ تعداد بازدید: ۷۴۸
print

استان خراسان شمالی به عنوان دروازه ورودی مشهد الرضا از سمت شمال کشور ، همه ساله پذیرای خیل گسترده ای از زائران و مسافران آقا علی ابن موسی الرضا(ع) از سراسر کشور می باشد

معرفی شهرستان مانه وسملقان

 ، بالطبع شهرستان مانه و سملقانبه عنوان مسیر ورودی استان با توجه به استعدادهای فراوان خود در زمینه منابع طبیعی و اماکن گردشگری نقش تاثیر گذاری در عرصه گردشگری و جذب زائران ومسافران وافزایش ماندگاری ایشان در سطح استان خواهد داشت . از سویی این شهرستان با تقدیم 324 شهید گرانقدر ،‌767 جانباز و 24 آزادهجایگاه ویژه ای را در سطح استان به خود اختصاص داده است  ، از طرف دیگر شهرستان مانه و سملقان به عنوان قطب کشاورزی استان خراسان شمالی با وجود عرصه ها و 82000 هکتار اراضی کشاورزی آبی و دیم زیر کشت  و همچنین منابع آبی سرشار همچون رودخانه هایی چون رودخانه درکش ، رودخانه شیرآباد ، رودخانه اترک و ... و وجود سد مخزنی شیرین دره با ظرفیت مخزن 5/91 میلیون متر مکعب و احداث      مجتمع گلخانه ای 700 هکتاری در بخش مانه جایگاه ویژه ای در سطح استان به خود اختصاص داده است ؛ این شهرستان همچنین با فراهم آوردن زیر ساختهایی صنعتی نظیر احداث و تجهیز شهرک صنعتی آشخانه و ناحیه صنعتی مهمانک ، زمینه های مناسب برای فعالیت تلاشگران در عرصه صنعت را فراهم آورده است و امید است که با تکمیل کارخانه در دست ساخت سیمان سمنگان ، کارخانه خانه های پیش ساخته ، توسعه کارخانه ریسندگی فاطمی و ... و از سوی دیگر حمایت و تشویق سرمایه گذاران جهت ایجاد و گسترش صنایع تبدیلی و وابسته به محصولات کشاورزی از جمله مجتمع کشت و صنعت زیتون با 900 نفر ایجاد اشتغال جایگاه مناسبی در زمینه صنعت در سطح استان را به خود اختصاص داده و از این رهگذر امکانات و شرایط مناسب را برای ایجاد اشتغال پایدار جوانان این شهرستان را فراهم آورد. و انشاءا... در سایه الطاف حق تعالی و تحت رهبری مقام عظمای ولایت حضرت آیت ا... خامنه ای (‌مدظله العالی )‌ با کار و تلاش مضاعف زمینه توسعه و پیشرفت هرچه بیشتر شهرستان را فراهم آوریم .
  
 
 
 
 
 
 
1-    وسعت و حدود شهرستان :
 
 
           شهرستان مانه و سملقان به مرکزیت شهر آشخانه با وسعتی حدوداً 6000   کیلومتر مربع     ( 4/5978) در فاصله 45 کیلومتری غرب بجنورد و در منتهی الیه مرز استان خراسان شمالی با استان گلستان (‌شهرستانهای  مراه تپه و کلاله )واقع شده است . حدودات اربعه آن از شمال به بخش راز و جرگلان ، از غرب به شهرستانهای مراه تپه و کلاله ، از شمالی غرب به کشور ترکمنستان (‌8 کیلومتر مرز مشترک)، از جنوب به شهرستانهای جاجرم و گرمه و از شرق به بخش مرکزی شهرستان بجنورد محدود است .
 
 
2- تاریخچه تاسیس و تقسیمات کشوری :
 
 
 
          شهرستان مانه و سملقان پس از ابلاغ تصویب نامه هیات محترم دولت در تاریخ 6/6/80 با معرفی اولین فرماندار خود رسما از بخش به شهرستان ارتقاء یافته است .
          این شهرستان از بدو تاسیس متشکل از سه بخش مرکزی به مرکزیت شهر آشخانه ، بخش مانه به مرکزیت پیش قلعه و بخش سملقان به مرکزیت قاضی بوده است . همچنین با توجه به تصویب نامه هیات دولت از آغاز دارای شش دهستان بوده است که عبارتند از :
- بخش مرکزی : دهستان حومه و دهستان جیرانسو
- بخش مانه : دهستان اترک و دهستان شیرین سو
- بخش سملقان : دهستان قاضی و دهستان آلمه
لازم به ذکر است که پس از ارتقاء‌بخش مانه و سملقان به شهرستان اقدامات لازم برای ارتقاء مراکز بخشهای مانه و سملقان به شهر صورت پذیرفته و هر دو شهر قاضی و پیش قلعه به فاصله اندکی از هم در سال 1384 با تاسیس شهرداری در آنها در تقسیمات کشوری به عنوان شهر شناخته شده اند .
همچنین شایان توجه است که شهرستان مانه و سملقان براساس آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن دارای 171 پارچه روستا و آبادی می باشد که از مجموعه این تعداد 146 پارچه روستا دارای سکنه و 25 آبادی نیز خالی از سکنه می باشند .

 


کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی می باشد.استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلا مانع است.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک