کارگاه آموزش مداحان با موضوع اصول فنون مداحی درمانه وسملقان برگزار شد
۱۳۹۶/۱۲/۱۱ تعداد بازدید: ۲۹
print

رئیس کانون مداحان مانه وسملقان : ازبرگزاری کارگاه آموزشی مداحان با موضوع آموزش اصول فنون مداحی در اداره تبلیغات اسلامی شهرستان خبرداد.

کارگاه آموزش مداحان با موضوع اصول فنون مداحی درمانه وسملقان برگزار شد

     به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی ، محمود مقتدائی رئیس کانون مداحان مانه وسملقان با اعلام این خبرگفت، کارگاه آموزش مداحان با موضوع اصول  فنون مداحی با همکاری اداره تبلیغات اسلامی شهرستان وبا حضور استاد رجب قدوسی در اداره شهرستان برگزار شد.

 

  رجب قدوسی درابتداءبه نکات اخلاقی که یک مداح باید داشته باشد ، عمل به واجبات وترک محرمات ،روحیه خدمتگذاری به مردم ، اخلاص وزهد وپارسائی ، روحیه انتقادپذیری ، خودسازی با مسائل شرعی برشمرد.

   در این کارگاه رجب قدوسی استاد مداحی در اقسام روضه از جنبه تناسب مجلس و مستمع اظهار داشت:با توجه به اینکه باید روضه به تناسب مجلس و مستمع انتخاب شود بهتر است تفکیکی بین اقسام روضه قائل شویم تا مشخص شود که چه روضه ای را در چه مکانی و چه زمانی، برای چه کسانی و با چه بیانی باید خواند.

   وی در یک تقسیم بندی کلی روضه به دو قسم روضه احساسی  و روضه سخت وسنگین تقسیم کرد: وتصریح کرد روضه احساسی،

روضه ای است که از جهت لفظ و محتوا بیشتر با احساسات و عواطف سرو کار دارد و در آن سخن از عشق و سوز و فراق است وسخنانی که بین عناصر روضه رد و بدل می شود، سخنانی احساسی است.

    ودرقسم دوم روضه سخت و سنگین  تصریح کرد: روضه ای است که در آن از مصائب بسیار سخت و سنگین اهل بیت سخن گفته می شود. روضه هایی است که بر جان گران می آید و بر دل سنگینی می کند و تار و پود وجود را به آتش می کشد.

    قدوسی ، شناختن صداى خود، مستمع شناسى، مجلس شناسی و وقت شناسى را از اصول و فنون مداحی بر شمرد و به بیان توضیحاتی در رابطه با هر یک از آنها پرداخت.

گفتنی است  کارگاه اموزشی اصول وفنون مداحی صبح جمعه 11 اسفندماه جاری درمحل اداره تبلیغات اسلامی مانه وسملقان برگزارشد.

نظرات

 نام:
 *نظر:

کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی می باشد.استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلا مانع است.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک