شبکه های اجتماعی می تواند تیپ و شخصیت افراد را شناسایی کند
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ تعداد بازدید: ۸۴
print

کارگاه آموزشی بازشناسی نقش رسانه در گسترش فرهنگ دینی ویژه روحانیون مسقر خراسان شمالی برگزار شد.

 شبکه های اجتماعی می تواند تیپ و شخصیت افراد را شناسایی کند

 به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی حجت‌الاسلام محمد کوهوند در جمع روحانیون مستقر استان خراسان شمالی گفت: اولین نکته در مورد شبکه های اجتماعی این است که علی رغم این که ایران در بسیاری از زمینه ها در فضای مجازی تحریم شده است، در شبکه های اجتماعی تحریم نشده است و این جای سئوال دارد؟
وی با اشاره به اینکه مسئولان غربی و به‌ویژه آمریکائی دائم از تحریم های فلج کننده علیه ایران صحبت کرده اند، ادامه داد: واقعا اگر می خواستند، تحریم فلج کننده بر ایران اعمال کنند، آیا با تحریم اینترنت، ایران ضربه نمی خورد؟ پس چرا تحریم نکردند؟ دلیل آن وجود شبکه های اجتماعی است که منافع زیادی از این طریق عائد آن ها می‌شود و بر اساس آن ها می توانند اهداف خود را تأمین می‌کنند.
این کارشناس مسائل جنگ نرم با طرح این سئوال که چرا این سرویس ها ( وایبر، واتس آپ ونرم افزارهای مشابه ) با این همه هزینه به صورت رایگان در اختیار ایران قرار گرفته است، خاطر نشان کرد: شرکت مایکروسافت، واتس اپ را ۱۹ میلیون دلار یعنی ۶۰ هزار میلیارد تومان خرید و هم اکنون ۵۳ کارمند در آن مشغول کار هستند که سالانه ۲۰۰ هزار دلار در سال به آن ها حقوق می دهد؛ از طرفی حدود ۷۰۰ میلیون کاربر فعال دارد که سرویس دهی با این حجم عظیم نیاز به بستر عظیمی از امکانات هم دارد. واقعا چرا این همه هزینه می‌کنند، بدون اینکه تبلیغات کرده یا مطالبه وجه کنند؟
حجت‌الاسلام کهوند با اشاره به این که مسلمانان از سرویس های رایگان زخم خورده هستند، اظهار داشت: در دوران جنگ تحمیلی که به شدت مورد تهاجم و تحریم بودیم،آمپول های ضدبارداری به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می گرفت!
این کارشناس مسائل جنگ نرم با اشاره به این که این برنامه ها به راحتی به ضبط دائمی صدا می پردازند، خاطر نشان کرد: گوشی های هوشمند حتی اگر به اینترنت متصل نباشد، می تواند با امکان « بک دور » جاسوسی کند؛ لذا درآلمان استفاده نمایندگان از گوشی اپل ممنوع است، این در حالی است که بسیاری از نمایندگان ما از این گوشی ها استفاده می‌کنند؛ لذا در جلسات غیر علنی که شرکت می‌کنند، هر چند جلسه برای مردم ایران غیر علنی است، اما برای صهیونیست ها کاملا علنی و واضح است.
وی با اشاره به اینکه برای خواص جامعه و مسئولان، خطر جاسوسی مستقیم و برای سایر مردم خطرات دیگری دارند، ادامه داد: هیچیک از شما تضمین نمی هید که خودتان یا فرزندتان درآینده مسئول کشور نمی شوید. بالاخره همه مسئولان از بین همین مردم انتخاب خواهند شد و قرار نیست از سیاره دیگری باشند. از سوی دیگر این شبکه های اجتماعی می توانند تیپ شخصیتی افراد و نحوه تفکرات آن ها را شناسایی کنند تا در جهت اهداف خود از آن استفاده نمایند. 
وی ادامه داد: از سوی دیگر دشمنان، با شناخت روحیات و افکار، شیوه های موثر در جنگ نرم را پیش می گیرند. به‌عنوان نمونه بر اساس همین اطلاعاتی که از شبکه های اجتماعی به دست آوردند روششان در ماهواره در خصوص پخش فیلم عوض شد. چون فهمیدند ایرانی با فیلم ترکیه ای بهتر مورد تأثیر قرار می گیرد و نوعی همذات پنداری بین ایرانی با ترکیه ای به وجود می آورد که در فیلم های کره ای چنین حسی وجود ندارد و اثر آن هم همین شد که تنها در طول دو سال توانستند زنان و دختران ایرانی را از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب، ساپورت پوش کنند.
وی با بیان این که هم اکنون نیز در این شبکه ها به دنبال ترویج دو مسأله لقمه حرام و نطفه حرام هستند، اظهار داشت: امروز دشمن با فیس بوک و واتساپ و وایبر نیازی به فرستادن جاسوس به کشور ها ندارد و خود کاربران اطلاعات را به صورت دقیق ارائه می دهند.
حجت‌الاسلام کهوند با اشاره به این که عده ای می‌گویند ما می توانیم موثر باشیم و از امکانات بر علیه دشمنان استفاده کنیم، خاطر نشان کرد: آیا این افراد تا کنون از خود پرسیده اند که چرا تا کنون تمام تحولات در شبکه های اجتماعی به نفع آمریکا و اسرائیل تمام شده است؟ چرا شبکه های اجتماعی نتوانستند در بحرین، مقاومت فلسطین و نهضت های آزادی بخش نقش مثبت ایفا کند؟ جواب روشن است، چرا که این شبکه ها بدون مدیر نیست، بلکه مدیریت شده و به سمت اهداف خاصی سوق می یابد. شما وقتی به این شبکه اجازه دسترسی به پیام ها و ارسال و دریافت و حتی حذف برخی پیام ها می دهید، مدیر به راحتی میتواند برخی پیام ها را حذف کند؛ طبیعی است که اگر از صد پیام، چند پیام حذف شود، کسی متوجه نخواهد شد. و به این ترتیب شبکه ها مدیریت می‌شود.
در ادامه تعدادی از حاضران به صورت کتبی و شفاهی سئوالات خود را مطرح کردند. 


کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی می باشد.استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلا مانع است.
طراحی ، تولید و پیاده سازی پرتال : شرکت توسعه فناوری اطلاعات اینتک